paigemykiaha
paigemykiaha paigemykiaha
  • 08-04-2020
  • Mathematics
contestada

Five boxes of crackers cost 9$. At this rate how much do 20 boxes cost?

Respuesta :

anuaryamirperep5k0g4
anuaryamirperep5k0g4 anuaryamirperep5k0g4
  • 08-04-2020

Answer:

$36, 5 boxes in total would be $9 dollars and 1 box would be $1.8 on its own, Multiply 1.8 times 20 and you get $36

Hope i could help

Answer Link
dwilliams4148 dwilliams4148
  • 08-04-2020
5 boxes equal 9$. Divide the 5 boxes by 9 or divide 20 by 5. 20 divided by 5 is 4 the 4 times 9 is 36 and 20 boxes will cost 36$
Answer Link

Otras preguntas

Eric is suffering from an earache. He tries a home remedy for a couple of days, but the problem persists. Eric then goes to a medical doctor to seek treatment.
Which of the following statements correctly contrasts these two selections? Group of answer choices "The Story of Caedmon" is a miracle tale, whereas "The Conve
Escribir la forma apropiada de ser or estar
What are Christopher’s thoughts on death and heaven?
Bella can get a 32 pack of soda for 8.50 how much will Bella have to pay for a 16 pack of soda if the ratios are proportional? Explain
2.3 The diameter of a circle is 8 m long. Calculate its: radius please answer as soon as possible because I needit by Monday ​
I need help please with this question
What would this answer be?
Why is it that an object can accelerate while traveling at constant speed, but not at constant velocity?
I NEED HELP PRE-CAL i only have hours left! The cables of a suspended-deck suspension bridge are in the shape of a parabola. The pillars supporting the cable ar