Btsarmyfrom2013
Btsarmyfrom2013 Btsarmyfrom2013
  • 08-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 48 oz can that normally costs $5.87 is on sale for $4.98. What is the price per ounce for the coffee at the sale price.? (Round to the nearest hundredth.)

Respuesta :

amna04352
amna04352 amna04352
  • 08-04-2020

Answer:

$0.10

Step-by-step explanation:

4.98/48

= 0.10375

= $0.10 per ounce

Answer Link

Otras preguntas

100 points and its ez just in class and need help
i need help plzzzzzzzzzzzzzzzzzz what is 1/3(250)25.4=??????
Which territory in Oceania lost nearly 90 percent of its native Aboriginal population after it became a colony of Great Britain in the 18th century? A. Melanesi
HELP ASAP, LINKS AND ABSURD ANSWERS WILL BE REPORTED! I WILL MARK BRAINLIEST!!
1. Normalmente, las personas se lavan el pelo en la ducha Lógico Ilógico 2. Los chicos siempre se afeitan con pastillas. Lógico Ilógico 3. Si tienes una silla,
How is climate change affecting the Earth?
How long did it take to get from 6 billion to 7 billion people? What does this mean about the rate of population growth
Can someone help me ?? I’ll give Brainliest
Whuch of the grammar is correct The theif stole that piano from my shop The thieves stole those pianos from my shop
The Vertebrata have the least number of species in it. True or false