kaylagame7
kaylagame7 kaylagame7
  • 08-04-2020
  • Mathematics
contestada

Cheese is $16 a kilogram
Your recipe asks for 1/2 kilogram
How much will this cost you?

Respuesta :

22saulsmith
22saulsmith 22saulsmith
  • 08-04-2020

Answer:

It should cost you $8

Step-by-step explanation:

16÷2=8

Answer Link

Otras preguntas

Find the measures of the angles labeled in the figure.(it's a 5 part question)1) m<EFD=2) m<EHF=3) m<HFG=4) m<G=5) m<E=​
By paying $50 cash up front and the balance at $35 a week, how long will it take to pay for a computer costing $960?
How many numbers between 2 and 500 are divisible by 3?​
HELP HELP HELP HELP HELP HELP HELP ​
d. Deodorants reduce the amount of odor-causing sweat. True or false​
Match the examples with the properties of equalities: 1. Addition property of equality a. x = 3 = 52 2 Subtraction property of equality b. 6x = 36 3 Multiplicat
Recommend ways a business can get involved in their communities
What type of conflict do the details in this passage most reveal?
if the discriminate of a quadriatic equation is 4, how many solutions does the equation have?
Bacteria in a dish have growth that can be represented as a geometric sequence. After one hour, there were 4 bacteria cells and after 5 hours there were 324 ce