aidenboulware2006 aidenboulware2006
  • 08-04-2020
  • Mathematics
contestada

what is the cost per pencil

what is the cost per pencil class=

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 10-04-2020

Answer:

$0.12/pencil

Step-by-step explanation:

The cost per pencil would be the unit cost or the slope of the given line.

Let's choose the point on the line (200, $24).  Note that the graph passes through (0, 0) as well.  Then the slope = unit cost per pencil is

m = rise / run = $24/200 pencils = $0.12/pencil

Answer Link

Otras preguntas

At sea level, water boils at 100 degrees celcius and methane  boiled at -161 degrees celcius. Which of these substances has a stronger force of attraction betwe
what are two possible uses of genetic engineering
At sea level, water boils at 100 degrees celcius and methane  boiled at -161 degrees celcius. Which of these substances has a stronger force of attraction betwe
What is the volume of a sphere when r = 9 ft
what is a quote from the odyssey that shows odysseus' religion
what is a quote from the odyssey that shows odysseus' religion
what is a quote from the odyssey that shows odysseus' religion
At sea level, water boils at 100 degrees celcius and methane  boiled at -161 degrees celcius. Which of these substances has a stronger force of attraction betwe
what are two possible uses of genetic engineering
what are two possible uses of genetic engineering