pkjohns8909 pkjohns8909
  • 08-04-2020
  • Mathematics
contestada

Josh paid for four books with three 20$ bills he received 16$ in change. How much did each book cost

Respuesta :

theLocoCoCo
theLocoCoCo theLocoCoCo
  • 08-04-2020

Answer:

$1

Step-by-step explanation:

$20 - $16 = $4, So Josh's total was $4.

$4 divided by 4 books is $1 each.

Hope this helps you out fam!

Welcome to Brainly!

~theLocoCoco

Answer Link
Abbymcgregor11
Abbymcgregor11 Abbymcgregor11
  • 08-04-2020

Answer: $44

Step-by-step explaination

Answer Link

Otras preguntas

hi plz help verry tired​
How to describe Mark Robert Chelmsley
A 6-kilogram bag of cat food costs $21.54. What is the unit price?
The predominant philosophy during the Renaissance was called: O A humanism O B. classical O C. reformation O D. madrigalism
pls help for brainlist and points
I am confused!!! I WILL gIVE BrAInlIEst!!!!!
Explain why methyl propyl ether forms both methyl iodide and propyl iodide when it is heated with excess HI.
Deandra spent $14.00 of the $20.00 in her wallet. What decimal is equivalent to the fraction of the $20.00 Deandra spent?
Select the correct answer. In this excerpt from "A Modest Proposal" by Johnathan Swift, what does the author list? I can think of no one objection, that will po
Create a story with nuclear engineer (not so long and not so short)