lyndsayousley
lyndsayousley lyndsayousley
  • 09-04-2020
  • Mathematics
contestada

An 18 ounce box of cereal cost 3.96. a 36 ounce box of the same cereal cost 4.32. Which is the better buy?

Respuesta :

user1234565 user1234565
  • 09-04-2020

Answer: 36 ounce box

Step-by-step explanation:

because its more for a little bit more money.

Answer Link
ThisBBGtaken ThisBBGtaken
  • 14-09-2020

Answer:

$0.22 per ounce; $0.12 per ounce; the 36-ounce box

VOTE BRAINLEST

Answer Link

Otras preguntas

If a gas is turning into a liquid you decrease in the temperature or do you increase the temperature
solve -2x+5y-9 when y=1
Why were the thirteen english colonies of north america were located along the atlantic ocean?
which invention or development had the greatest impact on society
Lorena ran five miles today in preparation for the upcoming marathon. When she was done, her calves were screaming in pain. Which figure of speech do the bold w
Canada and the united states ___________ with each other.
What chemical elements are found in all protines
Which statement best describes why “An Episode of War” by Stephen Crane is considered an example of Naturalism? a.It includes detailed descriptions of natu
What happens when multiple forces act upon an object?
36 is 12% of what number?