Novoap Novoap
  • 10-04-2020
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of 5 pounds of oranges cost 10.45?
find the unit rate

Respuesta :

sereneluousa
sereneluousa sereneluousa
  • 10-04-2020

Answer:

The answer is 2.09 per pound.

Step-by-step explanation:

To find the unit rte, you divide 10.45 by 5.

Answer Link

Otras preguntas

Dylan Thomas wrote “Do Not Go Gentle into That Good Night” in response to A) being drafted for the war. B) his struggles with alcoholism. C) his fath
Almost all of the major animal body plans seen today “exploded” into the fossil record over 500 mya at the beginning of the ________________.
What is the product of 15 and 21?
Identify the fused sentence. a. ryan went to the movies, he will be home late tonight. b. ryan went to the movies he will be home late tonight. c. ryan went
A sailboat depreciates at 15% of its original value each year. If the sailboat was $9,500 at its time of purchase, what is the value of the sailboat after 7 yea
A seismic P-wave is recorded at 2:25 p.m. at a seismic station located 7600 kilometers from the epicenter of an earthquake. At what time did the earthquake occu
Where can the perpendicular bisectors of an obtuse triangle intersect
Masaccio is responsible for ushering in a new approach to painting that was naturalistic. This approach was less about details and decoration and more focused o
Which of the following is recommended when drafting a short story? Look for ways to use rhythm to illustrate the theme. Frequently alternate between exposition
what is self concept?