ba8i8rezkatianean
ba8i8rezkatianean ba8i8rezkatianean
  • 08-08-2016
  • Business
contestada

Three ounces of cinnamon cost $2.40. If there are 16 ounces in 1 pound, how much does cinnamon cost per pound?

Respuesta :

Hussain514 Hussain514
  • 12-08-2016
As the three ounces of cinnamon cost=
 $2.40,
so one ounce would cost 80 cents
 now
. multiply 80 scents by 16 that is total number
so 80*16
 so u will  get that cinnamon costs $12.80.
hope it helps
Answer Link
alyssa08131
alyssa08131 alyssa08131
  • 03-09-2019

Answer:

The answer is A

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What are the answers to the last two questions?
what line and color family match tension ?
Which missing value would you add in to make a perfect square I’ll give brainliest
Which statement describes the congruent triangles? Z Y W Х AWXZ AYZX AWXZ: AYXZ AWXZ=AXYZ AWXZ=AZYX
PLZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ HELPPPPPPPPPPP MEEEEEEEEEEE The table below shows measurement conversions between
if 3.26 g is dissolved in enough water to make exactly 323 ml of solution, what is the molar cocentration of nitrate ion g
Can someone please explain slope in a way that might make sense.
Ernesto has already jarred 17 liters of jam and will jar an additional 1 liter of jam every day. How many days does Emesto need to spend making jam if he wants
A box weighs 3.2 pounds. The box contains packs of crayons, which each weigh .5 pounds. The total weight of the box and the crayons is 10.7 pounds. How many pac
Combine Like Terms $8y+1+2y+​4