zebrazxz102 zebrazxz102
  • 07-05-2020
  • Mathematics
contestada

If rice costs ​$1.50 per​ kilogram, determine the cost of a pound of rice.

Respuesta :

NotNav
NotNav NotNav
  • 07-05-2020

Answer:

$3.3075

Step-by-step explanation:

1 kilogram = 2.205 pounds

So we will multiply the $1.50 by 2.205 to get the cost per pound of rice

1.50 * 2.205 = $3.3075

Answer Link

Otras preguntas

~please only answer if you know for sure~
When x = 5, the value of the expression –2(x – 10) is
the perimeter of a rectangular poster is 156inches its width is 36 inches and find the length and area
what is the volume of a sphere with radius of 11 cm
The Chinese halted exploration in the 1430s for all of the following reasons EXCEPT (A) the expense of the voyages. (B) pressure from the scholar-gentry. (C) di
Please help me David Blaine set a world record for holding his breath for 1,024 sec. Which partial quotients can u use to find out how many min. he held his b
describes an organism that can exist only as a group of cells
In what ways did women help in the war effort at home? They worked in factories. They took up all farming. They volunteered as nurses. They fought in the trench
who was Zlata and what was happening to her when she wrote a diary
You randomly pick two numbers from 1 to 9 (including 1 and 9). A number that is chosen once could be chosen again. If at least one of the two numbers is odd and