Seudónimo Seudónimo
  • 07-05-2020
  • Mathematics
contestada

Kendrick brought a 5 kilogram can of peanuts for $8.75. What is the unit price?

Respuesta :

theno1fullback
theno1fullback theno1fullback
  • 07-05-2020

Answer:

$1.75 per can of peanuts

Step-by-step explanation:

$8.75/5=$1.75

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following has yielded compounds with the most antimicrobial activity? water air volcanoes soil
Why did Kepler need Tycho Brahe’s data to formulate his laws?
in ∆ABC, AB is extended through D, m<CBD =30 and AB = BC. What is the measure of angle a​
Identify the volume of the composite figure. Round to the nearest tenth. Help please
One of the many concerns of college students today is the time required for them to graduate with a baccalaureate degree (BA or BS). Current estimates in the Ca
are the most common reservoir for the rabies virus worldwide.
How is a single-shot firearm different from a repeating firearm? A. A single-shot firearm has extra cartridges or shotshells ready in a magazine. B. A single-
Suppose a 50-turn coil lies in the plane of the page in a uniform magnetic field that is directed into the page. The coil originally has an area of 0.250m2. It
How do birds digest their food in the absence of teeth?
What are epigenetic modifications? the addition of reversible changes to histone proteins and DNA the removal of nucleosomes from the DNA the addition of more n