youngplayz759 youngplayz759
  • 07-05-2020
  • Mathematics
contestada

Which is the unit rate if 4 tuna cans are sold for $6

Respuesta :

wardcm wardcm
  • 07-05-2020

Answer:

$1.50 per can

Step-by-step explanation:

6/4 = 1.5

to check your answer, do 1.50*4, and you get $6

hope this helps :)

Answer Link
olivia21evans olivia21evans
  • 07-05-2020

Answer:

The unit rate is $1.50 per can.

Step-by-step explanation:

Price: $6

Number of Cans Purchased at This Price: 4

$6/4 cans=$1.50 per can

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE I need help!! ASAP, thank youuuuu!
Look at the images of cell #6 and cell #7 taken using a microscope. Which number represents the plant cell? Explain why you chose your answer
15 ratio 6 proportion 5 ratio x
A gas cylinder filled with nitrogen at standard temperature and pressure has a mass of 37.289 g. The same container filled with carbon dioxide at STP has a mass
Story (read before answering and they are the pictures): A. Presidents rarely need to ask for help. B. Few people make meaningful contributions to society.
plss helppp ..............
Source 192.168.0.128 Destination 192.168.1.128 Results
whos yalls valentine
What is the strongest intermolecular force present in a pure sample of CO2?
Daniel needed to get his computer fixed. he took it to the repair store. the technician at the store worked on the computer for 5.25 hours and charged him $123