shadowkinglebron shadowkinglebron
  • 09-05-2020
  • Mathematics
contestada

Write the unit rate per video game. $78 for 4 video games. $ for video game.

Respuesta :

averybutler8
averybutler8 averybutler8
  • 09-05-2020
$78/4= 19.5

Each video game costs $19.50
Answer Link
Mibo
Mibo Mibo
  • 09-05-2020

Step-by-step explanation:

Cost of 4 video games = 78

Cost of 1 video game = 78 ÷ 4 = 19.5

Answer Link

Otras preguntas

43 and 962 ten thousandths in standard form
Exchanging ideas about science is called ______?
What evidence was there that colonists acted in a unified fashion before the passage of the Declaration of Independence?
What is the value of 2y+3,when y=4?
I'm sorry I just started math and I'm having trouble understanding the negative numbers
How do u write two and fifty nine hundredths in standard form
A five digit number is rounded to the 10000 place. Is it possible for the rounded number to be a six digit number? What would be an example if it is?
Write an expression with four terms containing the coefficients 3,6, and 9
In 1967, a 30-second Super Bowl commercial cost $40,000.  In 2000, a 30-second commercial cost $1,800,000.  What was the percent of change in the cost of a comm
Solve -3= 12y-5(2y-7) please 27=3c-3 (6-2c)