Johanahernandez123 Johanahernandez123
  • 09-05-2020
  • Mathematics
contestada

A 6 cans of sprite costs $24.how much would 9 cans of sprite cost.

Respuesta :

mysticchacha
mysticchacha mysticchacha
  • 09-05-2020

Answer:

36 dollars for 9 cans

Step-by-step explanation:

This is a proportion problem.

We see    $24 / 6 cans  =   x dollars / 9 cans

Simply speaking:

24/6  =  x/9

4 = x/9

x = 36 dollars

Answer Link
hockeybeasy926 hockeybeasy926
  • 10-11-2020

Answer:

36 dollars for 9 cans

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

how does wood and plastic relate to forces
You can tell this painting is from the Renaissance because it shows (blank). it has elements common to the northern renaissance because it focuses on (blank) an
What is the least common divisor of 12, 24 and 60
what is cement to geologist
write a story that illustrate the saying: '' prevention is better than cure.​
The actual niche the organism is able to occupy in the presence of competitors is called its:_____________. A) fundamental niche. B) realized niche. C) inter
If 42.9 mL of rubbing alcohol is dissolved in water to make 215 mL of solution, what is the concentration expressed in volume/volume % of the solute?
Variables set equal to patterns are said to be:_______. a. unified. b. instantiated. c. initialized. d. resolved.
How were domesticated plants and animals different from their ancestors? Select the two correct answers. A. Domesticated animals were smaller. B. Domestica
Why are tuples in a relation not ordered?