shyannbtfw shyannbtfw
  • 10-05-2020
  • Mathematics
contestada

At a candy store you could get 4 giant lollipops for $7.04. How much would it cost to buy 2 lollipops?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-05-2020

Answer:

3.52

Step-by-step explanation:

7.04$/2=3.52

Brainliest please!

Answer Link
wrexn
wrexn wrexn
  • 10-05-2020

Answer:

$3.52.

Step-by-step explanation:

For this problem, you should find the price of 1 lollipop.

7.04 / 4 = 1.76

Next, you would multiply.

1.76 x 2 = 3.52

Feel free to let me know if you need more help. :)

Answer Link

Otras preguntas

A burger contains 220 nutritional calories. nutritional calories are actually kilocalories, one kilocalorie is equal to 1,000 calories. convert the burger���s e
The mean of a set of four numbers is 3.5. if a fifth number, x, is added to the data set the mean becomes 4. what is the value of x.
How do you solve this?
What is the square root of 8+b
Can your please help this
A lawn mowing company had 573 customers. If each customer paid 59 dollars a year, how much money would they make?
The shortest side of a right triangle measures 7m. The lengths of the other two sides are consecutive integers. Find the lengths of the other two sides
PICTURE IS INCLUDED !!!
55.What was Eugene McCarthy's main issue during his challenge to Lyndon Johnson for the 1968 Democratic presidential nomination? a - presence of communists in t
Which term describes the process by which light passes through an object or a medium. reflection absorption refraction transmission