takiladknighton takiladknighton
  • 10-05-2020
  • Mathematics
contestada

A fast food restaurant had 4 boxes of chicken nuggets for $26.72. A competing restaurant had 3 boxes of chicken fingers for $19.95. Which food has a higher unit price?

Respuesta :

lhuynh123456789 lhuynh123456789
  • 11-05-2020

Answer:

The one selling chicken nuggets.

Step-by-step explanation:

If you just divide the price by the amount you can get the unit price.

26.72/4 = $6.68

19.95/3 = $6.65

Answer Link

Otras preguntas

Which of these is a ball stick model
What is the solution set of 4x 2 - 36 = 0? A.{-3} B.{3} C.{-3, 3}
Ep-4 what should you always do when a person falls overboard?
What is the rhyme scheme of on the grasshopper and cricket
What are some clues in a story that will let you know about the character of a character
Please help me this is due on Friday and need help
In the figure, the dashed line divides the arrow in half. What is the total area of the arrow? 60 square centimeters 68 square centimeters 80 square centimet
a particular train 25 ft tall. A model of it was built with a scale of 4 in : 5 ft. How tall is the model?
Necessity’s relajarte?
The probability of successfully landing a plane using a flight simulator is p. Nine randomly and independently chosen student pilots were asked to try to fly th