omdn360 omdn360
  • 07-06-2020
  • Mathematics
contestada

How much would 1 case of each fruit cost together? Grid in tori answer as dollars.cents

How much would 1 case of each fruit cost together Grid in tori answer as dollarscents class=

Respuesta :

hbciftci26 hbciftci26
  • 07-06-2020

Answer:

35.00

Step-by-step explanation:

4a+8p=220

2a+5p=130

if we want to add them we must multiply the 2nd equation by -2

4a+8=220

-4a-10p=-260

0=20

after plugging 20 in, the apples should cost 15

15+20=35

Answer Link

Otras preguntas

8 Cakes cost £4.00 how much 3 cakes cost?
Which reaction is responsible for the production of lipids when glycerol is joined to three fatty acids? Dehydration Hydrolysis Hydrophilic Hydrophobic
divide. use rectangular models to record the partial quotients. 246÷3
When Marla rounded 19.95 to the nearest tenth she found the number change to 20 is this correct. Explain
What does Juliet's mother ask Juliet to do at the party? A. Talk to Tybalt about fighting B. Avoid dancing with people C. Spy on the Montagues D. Consider marr
Lesson 10: Civics Unit Test Social Studies 8 A Unit 4: Civics
Russell runs 9/10 mile in five minutes. How many miles does he run in one minute
Discuss the differences and similarities between the House of Representatives and the Senate.
find the percent decrease,and round to the nearest percent. from 64 photos to 21 photos
You can’t always get what you want” is an example of __________. a. motif b. plot c. theme d. resolution