dixonzakiyyah
dixonzakiyyah dixonzakiyyah
  • 08-07-2020
  • Mathematics
contestada

Which represents a unit rate? The cost of cat food is $36 per 3 bags

Respuesta :

Mibo
Mibo Mibo
  • 08-07-2020

Step-by-step explanation:

To find unit rate

1 bag = 36÷ 3 = 12

So unit rate = $12

Answer Link

Otras preguntas

INSTRUCTION: Choose the verb that best completes each of the following sentences. 1. No .......... person will do that. *O A. matured O B. maturing O C. mature
Choose the inequality that represents the following graph.
A hiking trail through the woods is 8 1/13 miles long. Suppose a hiker has already traveled 5 1/2 miles. Estimate to determine how much of the trail is left for
Marcia buys toys for $22.75 on sale. She gives the salesperson two $10 bills and one $5 dollar bill. How much change will Marcia receive?show work​
What was the purpose of the Brady Bill? to deal with the threat of terrorism to address the issue of violence in American society to increase access to colle
In the first description of the narrator in “The Friend Who Changed My Life," what does the author’s word choice reveal about the narrator? A. The narrator does
PLSSSS HELPPPPPPPPP MEEEEEEEEEEEEEE
What is the surface area of a sphere with radius 2? O A. 27 units2 O B. 41 units2 C. 87 units2 D. 167 units2 SUBMIT
Is atmosphere a carbon sink?​
Write a short story that is from your own imagination that is set in a dystopian world. The story clearly needs to be set in a dystopian environment and show so