JocelynPinon13 JocelynPinon13
  • 10-07-2020
  • Mathematics
contestada

If 3 1/2 ounces of silver cost $224, what does one ounce of silver
cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-07-2020

Answer:

$64

Step-by-step explanation:

3 1/2 = (2×3 + 1)/2 = 7/2 = 3.5

3.5 ounces ..................... $224

1 ounce .............................$ x

x = 224×1/3.5 = $64

Answer Link

Otras preguntas

How would you rewrite -10 - 5?
Find the missing angle measure.
Why might a sociologist look at the amount of fresh fruit and vegetables available in a neighborhood? O A. To understand the social issues that affect health O
Which sentence uses the antonym of the following word? monumental A. I learned a staggering amount of information in college. B. My friend lives in a colossal m
help me with this please
no link or bot answer the question
Highlight five roles of follower in nation building?
Evaluate 634.7÷26.94​
How will population growth from the Agricultural Revolution lead to the Industrial Revolution and the growth of factories?
How does this cartoon demonstrate T. Roosevelt's use of his diplomatic style in his domestic policies?