gore1 gore1
  • 06-09-2016
  • Mathematics
contestada

I bought 2 1/2 yards of fabric. my cost was 15. what is the cost per yard?

Respuesta :

ronanrigan
ronanrigan ronanrigan
  • 06-09-2016
the cost of 2.5 yards of fabric is 15.
the cost of 1 yard of fabric is 15/2.5=6
Answer Link
monaelacy monaelacy
  • 06-09-2016
The cost us 6$ per yard. 6+6+3=15
Answer Link

Otras preguntas

By definition, what is “art”? What do you consider “art”
We can offer you a quality men's suit for under $200," the salesman says. the actual price is $199.99. this is an example of ________.
What was the primary goal of radio free europe during the cold war?
What is the dictionary meaning, or denotation, of the word sound when it is used as an adjective?
A certain car traveling at 34.0 mph skids to a stop in 29 meters from the point where the brakes were applied. in approximately what distance would the car have
What trade does gulliver learn as an apprentice? gulliver's travels?
What process has led to the development of antibiotic-resistant bacteria? a. budding c. natural selection b. selective breeding d. biotic development P
1 ) $45, the markup is 20%. 2) 1.25 the markup is 80% 3) 150. the markdown is 40%
The ability to detect and identify visual stimuli when the visual stimuli are not consciously perceived is called  __________________.
2x + 5y + 2z = 0 4x - 7y - 3z = 1 3x - 8y - 2z = -6