gromiSbobrittny
gromiSbobrittny gromiSbobrittny
  • 06-09-2016
  • Mathematics
contestada

Henry bought 24 pounds of rice for $12 . How many dollars did he pay per pound of rice?

Respuesta :

dmlongoria dmlongoria
  • 06-09-2016
12÷24=.50 cents per pound
Answer Link
Аноним Аноним
  • 06-09-2016
12÷24=.50 cents is for one pound of rice.
Answer Link

Otras preguntas

Each side length is tripled. Describe the change in the area. What is the new area? 6.4 cm 4 cm 5 cm
-2x +y=1 –4x + y = -1 how do u solve this?
Please help, I will give brainliest to first answer!!!
hey hey hey plz help meeeeeeee
Please help me with just this one question. 7th grade math
Is the following statement true or false? Ancient Egyptians used math to help them understand nature.
Look at attachment for question
Brian has a piece of yarn that 4 centimeters long how many millimeters long is his piece of yarn
MAY SOMEBODY HELP PLEASE THANK YOU SO MUCH! The volume of a box is 400 in.^3in. The height is 5 in. What is the area of the base of the box? I mark branliest!!!
if you start your break on 08:57 and you have 30 minutes of break when will your break end