mdawgkvanhimf
mdawgkvanhimf mdawgkvanhimf
  • 06-09-2016
  • Mathematics
contestada

Michael bought 5 pounds of flour for $3 . How many pounds of flour did he get per dollar?

Respuesta :

rach612
rach612 rach612
  • 06-09-2016
you get 1.66 pounds of flour for every dollar. 5 pounds/ 3 dollars = 1.66
Answer Link

Otras preguntas

How much would you have to invest today in the bank at an interest rate of 10% to have an annuity of $5600 per year for 7 years, with nothing left in the bank a
In order to avoid pain and aches after infrequent exercise, what should you do?
Industry standards suggest that 13 percent of new vehicles require warranty service within the first year. Jones Nissan in Sumter, South Carolina, sold 12 Nissa
12. A fruit basket contains oranges and grapefruits. One-third of the orange and one-fourth of the grapefruits were spoiled. You threw away 4 oranges and 7 grap
Which of the following is a characteristic of the sun’s radiation
Help me on this math question
PLEASE! HELP!!!!!!!!!!!
Flannigan Company manufactures and sells a single product that sells for $450 per unit; variable costs are $270. Annual fixed costs are $800,000. Current sales
Can someone help me plz​
Which is a more effective way to communicate – using literal language or figurative language?