justadude justadude
  • 07-09-2016
  • Mathematics
contestada

If it cost $1.12 for a dozen eggs at a store how much do 3 eggs cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 07-09-2016
A dozen is 12.
The price for 12 is 1.12.
They only ask for the price of three, so you have to divide 1.12 by 12 and its 0.09 per egg. So, now you have to times 0.09 by three.
Answer Link
JEFFHARDYBRAND
JEFFHARDYBRAND JEFFHARDYBRAND
  • 07-09-2016
It would cost 3.63 for 3 cartons
Answer Link

Otras preguntas

There is a pair of parallel sides in the following shape.
The histogram shows the ages of passengers riding in a tour van. How many passengers are under 45 years of age? Enter your answer as a number, like this: 42
Can someone make a income statement, balance sheet, and owners equity statement with this picture? Please (:
Option A: You are given $100 on the first day and then receive $10 each day for the month of February. Option B: You are given one cent on the first day and tha
would you say being assigned your job or career by government is volation of individual right
30PTS 30PTS don’t explain just answer (it’s not 90)
Solve the system. y = -x + 3 and y = 2x the solution is (__,__). Explain your choice of method.
I need help What causes winter in the Northern Hemisphere. Include a labelled diagram.
Carefully feel the sides of the flask. Is the crystallization of sodium acetate endothermic or exothermic? How do you know?
Help! What’s the expression of m more than 2