22miquisehumphr
22miquisehumphr 22miquisehumphr
  • 07-09-2016
  • Mathematics
contestada

A store sells 12 cans of nutsnuts for ​$15. How much would it cost you to buy 7 cans of nutsnuts​?

Respuesta :

Noah11012
Noah11012 Noah11012
  • 07-09-2016
The ratio cans to price are 12/15.
Cross multiply: 12/15 * 7/x = 84/15x = x = 5.6
Answer Link

Otras preguntas

For his birthday, Mr. Moore and three of his friends went to a movie. They each got a ticket for $7.00 and the same snack from the concession stand. If Mr. Moor
Sally can paint a room in 5 hours while it takes Steve 3 hours. How long would it take them to paint if they worked together
3 PointsWhat is the purpose of writing a topic sentence?​
Nathan is a happy and healthy three-month-old baby. Based on preferential-looking and habituation research, what can you predict about Nathan's perceptual abili
Multiply. (y+2)(y- 4u-5) Simplify your answer.
Which of the following aquatic ecosystems is likely to have both a littoral and benthic zone? Lake Open ocean Coral reef None of the above
. Which statements correctly relate ∠BDC and ∠BAC? Select all that apply.
A 13,000-N vehicle is to be lifted by a 25-cm diameter hydraulic piston. What force needs to be applied to a 5.0 cm diameter piston to accomplish this? Assume t
Population growth in the United States is due mainly to _______.a. increased birth rate b. increased life expectancy c. immigration d. emigration
For the expression: (b^2−4by)/(2y^2−by) − (4y)/(b−2y) Find the domain.