tina62 tina62
  • 09-09-2016
  • Mathematics
contestada

The rate and unit rate for $7.96 for 5 lbs

Respuesta :

AikaTanako
AikaTanako AikaTanako
  • 11-09-2016
The rate would be $7.96 per 5 pounds.

We then divide this 7.96/5 which will equal to $1.592 per pound


Answer Link

Otras preguntas

who were the men that told the hebrews they were straying from gods covenant
When delivering to a live audience, pay attention to _____ and _____. posture and eye contact volume and the introduction content and source citations believabi
_______ was used to persuade Americans to settle in Texas. The Mexican Colonization Law The Wilmot Proviso Freeing slaves Gold
Don't get this
One purpose of the executive branch is to
how do you justify the distance formula with the Pythagorean theorem?
Which of the following best describes a political cartoon? (1 point) It uses humor and exaggeration to express a particular point of view. It offers a well-reas
Which statement BEST describes a social contract? A. an implied agreement between citizens and government in which citizens release some liberty to government f
33 1/3 % of what number is 21
Sherri pays $4.50 for 25 trading cards. What is the cost of each card?