pisaac7777 pisaac7777
  • 07-09-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 8 oranges for $6.24. If Chase spent $8.58 on oranges, how many did he buy?

Respuesta :

ava1661 ava1661
  • 07-09-2020
He bought 11 oranges. 6.24 divided by 8 is 0.78. This means one orange is $0.78 so 0.78 multiplied by 11 is 8.58
Answer Link

Otras preguntas

I WILL GIVE 20 POINTS TO THOSE WHO ANSWER THIS QUESTION RIGHT NOOOO SCAMS AND EXPLAIN WHY THAT IS THE ANSWER. Find the volume of the spear shown to the Rey. Giv
Modèle : J.B. : J'ai cinq cahiers. Grand-mère : Combien ? 1. J.B. : J'ai un examen vendredi matin. Grand-mère : _____________________? 2. J.B. : Mon oncle est v
Read the following lines from “The Tell-Tale Heart.” “The old man was dead. I removed the bed and examined the corpse. Yes, he was stone, stone dead. I placed m
Choose the word to fill in the blank, which best completes the sentence. When we see something that exists in real life, there are many different ways to displa
There are 12 elephants and 11 lions at the zoo. What is the ratio of elephants to lions?​
Find the value of x?
Read this passage: Kayla and Emma are best friends, and they're at Emma's house studying for a chemistry exam. Kayla is flunking chemistry, and Emma is a straig
Rewrite in simplest terms: (x+8y)+(-7x-4y)(x+8y)+(−7x−4y)
sla square field has an area of 12,382m², calculate it's side length. show your work​
Factor to find the zeros of the function y = 2x^2 - 3x + 1.