maddyholness maddyholness
  • 08-09-2020
  • Mathematics
contestada

2. Oranges cost $x per kilogram and apples cost $(x - 0.6) per kilogram. The total cost of 2 kg of oranges
and 1.75 kg of apples is $19.20. Find the value of x.

Respuesta :

prabby06 prabby06
  • 08-09-2020
The value of x is 5.4 ( find the description in the picture)
Answer Link

Otras preguntas

why do all atoms of an element have the same atomic number, although they may have different mass numbers?
Classify the industries as primary secondary or tertiary
Can someone please help me with this math question PLEASE HELP THIS IS URGENT
An ellipse is represented using the equation . Where are the foci of the ellipse located? Check all that apply. (−29, 7) (19, 7) (−21, 7) (13, 7) (−5, −17) (−5,
What is the simplified form of the following expression? 2sqrt18+3sqrt2+sqrt162 HURRY PLEASE HELP
Imagine that you want to express strong feelings about something in your daily life. Which forms of expression would you use to get your message across? Check a
If abc~def which congruences are true by CPCTC?
Disturbances inside Earth’s core cause earthquakes. The starting point of the disturbance is called the epicenter. Why does the amplitude of a seismic wave usua
Find the area of the polygon
Can someone help? plz​