jhyrahsmith jhyrahsmith
  • 08-09-2020
  • Mathematics
contestada

Jerry's brought 4 DVD's for 25.20 . What was the unit rate?

Respuesta :

lilfidel lilfidel
  • 08-09-2020
6.30 dollars per dvd 6.30 times 4 is 25.20
Answer Link
actionsportsworld
actionsportsworld actionsportsworld
  • 08-09-2020

Answer:

1 DVD cost $6.30

Step-by-step explanation:

Simply divide 25.20 by 4

25.20/4=6.3

1 DVD cost$ 6.30

Hope this helps : )

Answer Link

Otras preguntas

Which process improves the life of a computer? Regular computer ____ improves the life of a computer.
3^0·10^(-4)= a)-120 b)1 c)1/10,000
Can someone help me on my algebra 1 ?
Use this graph of the quadratic function y=x^2+4x-5 to solve the equation x^2+4x-5=0
The function f(x) = 2^x and g(x) = f(x) + k. If k = 2, what can be determined about the graph of g(x)
Raffaello Sanzio’s bank granted him a single-payment loan of $9,650. He agreed to repay the loan in 146 days at an ordinary interest rate of 7.75%. What is the
I don’t understand this question
what are 4 sentences for inept??​
What is the square footage
How can poverty impact an person​