marioguerra072107 marioguerra072107
  • 09-09-2020
  • Mathematics
contestada

Peter bought 8 lemons for $6dollar sign,Each lemon was the same price. What was the cost for 1 lemon?

Respuesta :

actionsportsworld
actionsportsworld actionsportsworld
  • 09-09-2020

Answer:

Each lemon 75 cents

Step-by-step explanation:

Simply divide 6 by 8

6/8=0.75

Each lemon 75 cents

Hope this helps! Plz award Brainliest : )

Answer Link
zephets
zephets zephets
  • 09-09-2020
6/8 = .75 cents per each lemon
Answer Link

Otras preguntas

Kendra drew the graph G(x). She noticed it was possible to draw a horizontal line that intersected the graph at two points. What best describes what this means.
Boris is playing on the mall escalators. One escalator goes up, one goes down, and one is out of service; otherwise, they're all identical. The up and down esc
The sum of 5x2y and (2xy2 + x2y) is
1) A water park charges $5 for entry into the park and an additional $2 for each of the big waterslides. Steven spent $17 on his visit to the water park. Which
A blimp provides aerial television views of a football game. The television camera sights the stadium at a 7 degree angle of depression. The altitude of the b
what is the bottlencek effect?.
Who used assembly lines for war production? Choose all that apply. George C. Marshall Oveta Culp Hobby Henry Ford Henry Kaiser James Flagg
What is the difference between a comedy and a tragedy? A. In a comedy the protagonist is put into funny situations that lead to a happy ending, while in a tr
Write a compound inequality to represent all of the numbers between -4 and 6.
(3a+2c)(9a^2-6ac+4c^2) can you solve this please