salima1202 salima1202
  • 09-09-2020
  • Mathematics
contestada

Joe pays $26.78 for 6.5 gallons of gas.
Find the unit price in dollars per gallon.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

ky241 ky241
  • 09-09-2020

Answer:

$4.12

Step-by-step explanation:

$26.78 / 6.5 gallons = $4.12 per gallon

Answer Link
z0mba
z0mba z0mba
  • 09-09-2020

Answer: $4.12

Step-by-step explanation: For every gallon the unit rate is $4.12 per gallon.

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

Which can conflict resolution skills hope you do
The parenting style that can be described as restrictive and controlling is called __________. A. authoritarian B. permissive C. neglectful D. authoritative
can someone please help
Find the measure of the largest angle in ABC if a = 12, b = 8 and c = 13.
“Find the final amount of a $1200 investment after 10 years at %4 interest, compounded monthly
Mike is studying the phylogentic tree for big cats. He made several statements about the tree. Which statement is not true?
(15 points)The value of x is
How many states needed to ratify the constitution? A. 13 B. 7 C. 3 D. 9
Rewrite the sentence to correct the error in pronoun agreement. Every voter must take the time they need to understand the issues
PLS HELP IM EXHAUSTED WILL GIVE DA CROWN