terryhgivens6607 terryhgivens6607
  • 10-09-2020
  • Mathematics
contestada

2-yard piece of ribbon costs $1.26. What is the price per foot?

Respuesta :

Cytokine
Cytokine Cytokine
  • 10-09-2020

1 yard = 3 feet

3ft * 2 yards = 6 feet

$1.26 / 6ft = $0.21 / ft

Answer Link

Otras preguntas

During meiosis, how many haploid cells (or gametes) are generated when one diploid eukaryotic cell divides? a. 1 b. 2 c. 3 d. 4
what physical process could geographers track with an arrow on a flow line thematic map
whch course of action does the thoery laissez-faire suggest the government should follow? 1) provide help for people in need 2) establishing businesses to crea
The prefix centi- means a. 10^3 b. 10^-2 c. 10^-3 d. 10^2
HOw do I solve 2m/7+3m/14=1 step by step
how far is california from china?
All compounds are molecules but not all molecules are compounds. Explain this statement.
A college cafeteria pays student cashiers $10.20 per hour. Cashiers earn an additional $1.30 per hour for each hours per week. A cashier worked 40 hours one wee
10 x 3 tens - unit form and standard form
what specialized equipment do virologist use