depressoexpressoNF depressoexpressoNF
  • 10-09-2020
  • Mathematics
contestada

10. Kibble-Yum dog food costs $3.70 per pound. If Jenna spent a total $20.35 before tax on
Kibble-Yum dog food, how many pounds of dog food did she buy?

Respuesta :

KanzyS KanzyS
  • 10-09-2020

Answer:

5.5 pounds

Step-by-step explanation:

20.35/3.70=5.5

Answer Link

Otras preguntas

What is demonstrated by water moving up a straw? A) evaporation and condensation B) sublimation and deposition C) cohesion and adhesion D) precipitation and tra
What is the molality of solid solder wire if it is made from 68.7 g of lead dissolved in 117 g of tin?
If 13 feet of wire hold up 5 feet of raspberry bushes,how much more wire should you get to hold up 10 more feet pf raspberry bushes
73 is 20% of what number?
a ship leaves port and sails 12 kilometers west then 19 kilometers north. how far is the ship from the port?
Do plants and animals have veins
All of these Latin American revolutionaries are matched with their native country EXCEPT Select the best answer from the choices provided. José Martí--Mexico Fi
the dissolved sugars produces in the leaves of a maple tree move to the trees roots through the??
cleo wants to join a gym. There is an initiation fee of $24.99 and each month of membership casts $12.50. if cleo pays $174.99, how long will his membership las
GUYS HELP ME OUT How do the events in the cell cycle ensure that the genetic information in the daughter cells will be identical to that of the parent cell