depressoexpressoNF depressoexpressoNF
  • 10-09-2020
  • Mathematics
contestada

Kibble-Yum dog food costs $3.70 per pound. If Jenna spent a total $20.35 before tax on
Kibble-Yum dog food, how many pounds of dog food did she buy?

Respuesta :

grasslikesfridges grasslikesfridges
  • 10-09-2020
It is 5.5
20.35/3.70=5.5 (division)
3.70•5.5=20.35(multiplication)
Answer Link

Otras preguntas

I don’t understand what to do on these question, some help would be nice (trigonometry)
the graph of y= -2x + 11 is:
What was the primary reason for Napoleon's defeat in Russia? A. Winter in Russia B. International allies intervened on Russia's behalf C. Guerilla tactics used
Which of the scenarios is NOT an example of mechanical weathering? Pls hurry
the expression (x^2-1)^-2/3 is equivalent to
Determine the values of x where the function f(x) is not continuous. {1/3x + 5 x<= 3 x+ 2 x >3
Soil nutrients are important to photosynthesis because they _____. help open and close stomata to retain water increase the absorption of carbon dioxide help wi
help me fasTTTTTTTT PZZZZZZZ
These two lines represent a system of equations. What is the solution to that system? Help ?
Please help I really need it for a grade boost.