ken999
ken999 ken999
  • 10-09-2020
  • Mathematics
contestada

If John pays $144 for 9 pounds of pears, how much is each pound

Respuesta :

Sarah06109
Sarah06109 Sarah06109
  • 10-09-2020

Answer:

$16 per pound

Step-by-step explanation:

We want to find the price per pound.

Therefore, we must divide the cost by the pounds.

[tex]\frac{cost}{pounds}[/tex]

We know it costs $144 for 9 pounds of pears. Therefore, $144 is the cost and there are 9 pounds.

[tex]\frac{\$144}{9 pounds}[/tex]

Divide.

[tex]\$16 /pound[/tex]

It costs $16 for each pound of pears.

Answer Link
kureo kureo
  • 10-09-2020
Answer: 16


Explanation: divide 144 to 9= 16
Answer Link

Otras preguntas

In America, the main influence of the Enlightenment was expressed through
The "elastic clause" in the U.S. Constitution. What is it?
how are moses, jesus and muhammad basic belief similar to other monotheistic faiths ?
is any modern society in a golden age?
What is market equilibrium
A small publishing company is planning to publish a new book. The production costs will include the time fixed, costs (such as editing) and variable costs (such
solve for y. (24-y)/4=4
a washer and a dryer cost 659$ combined. The washer costs 91$ less than the dryer, how much was the dryer?
cyclone low-pressure storms of high winds that develop over water are called _____
Unlike prokaryotic cells, eukaryotic cells have the ability to