dakwarrior dakwarrior
  • 10-09-2020
  • Mathematics
contestada

Anna buys 12 pens and 20 pencils for a total of $16. One pen costs $0.40 more than one pencil. What would 1 pen and 1 pencil cost?

Respuesta :

s23373 s23373
  • 10-09-2020

Answer:one pencil would be $0.56

Step-by-step explanation:

Answer Link
kristinworswick38 kristinworswick38
  • 02-09-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

To the Hopi and Zuni of the American Southwest, a Kachina was a/an
divide the fractions and simplify the answers 1/2÷5/8
Which characteristic of tragedy causes the audience to feel pity and fear?
How did james watt contriute to the revoulution?
the area in which surface water flows into a single stream is called a. a delta b. a headwater c. a watershed d. a stream system
If King admits that breaking laws in order to change them is "a legitimate concern," how does he still justify civil disobedience? List two reasons for his defe
Why can't donkeys reproduce?
Cardiovascular exercise should be performed how many times
Naturalism is more of a writing method than a philosophy
"an eye for an eye will only make the whole world blind"