meylinkalsaleh
meylinkalsaleh meylinkalsaleh
  • 06-11-2014
  • Mathematics
contestada

Rachel bought 2 pounds of apples and 3 pounds of peaches for a total of $20.45. The apples and peaches cost the same amount per pound. What was the unit rate?

Respuesta :

Bobbert Bobbert
  • 06-11-2014
each pound would cost at least 4.09$
Answer Link

Otras preguntas

What two consecutive numbers have a product of 22952
what boon was given by brahma to hiranyaksha
What is the difference between a noun and a pronoun?
By how much is the product of 27 and 13 greater than their sum?
during the 1820s, political leaders realized that there was a direct correlation between education and the stability of the nation. True or False
Solve the equation y=7x-5
PLz help with these questions.For questions 1 and 2 , write each expression using a single exponent.1)   x^9/x^22) h^14/h^5For questions 3 and 4, simplify each
5/6-3/8=please help me
explain below the increase in the number of black squirrels using ideas of natural selection. Write about: variation, competition, survival and reproduction .
Which set of points are on the line y=2x-3? (0,-3),(1,2) (0,-3),(2,1) (-3,0),(1,2) (-3,0),(2,1)