leonchris480 leonchris480
  • 07-11-2014
  • Mathematics
contestada

which is the better buy 7 pounds for $8.47 or 9 pounds for $11.07

Respuesta :

MattFat MattFat
  • 07-11-2014
First we find the average cost per pound...
(7n)/7 = ($8.47)/7   = $1.21 per pound
(9n)/9 = ($11.07)/9  =  $1.23 per pound

$1.21 is the cheapest price per pound, so 7 pounds for $8.47 is a better buy

Answer = 7 pounds for $8.47 is the best buy
Answer Link

Otras preguntas

Can somebody please help me?
What is the value of Negative 3 r + 8 when r = 4? -12 -4 4 12
What is the resultant force acting on an object if both forces act in the same direction? 12 N East and 14 N East.
A tree cast a shadow 64 feet long. At the same time, a girl 5 feet tall standing near the tree cast a shadow that is 8 feet long. Which of the following represe
(5 pts) A quadratic function f is given by f(x) = ax2 + bx + c where a is not 0. Select all the statements that must be true about the graph of f. a. The y-int
Liam is a student who works between 15 and 20 hours per work cleaning rooms in a local hotel. He did not have experience in this kind of job before, but his bos
What is the value of x?
Which statement best describes the Indian Removal Act of 1830? A) The act forcibly relocated eastern American Indians to Indian Territory west of the Mississip
Will give brainliest to first right answer. Before a sale an items price was $28.00 then after being discounted the price was $14.60. What was the discount for
When asked, what kind of piano instrument Bach played, which is the best answer? A) clavichord B) harpsichord C) organ