missrose073108 missrose073108
  • 06-10-2020
  • Mathematics
contestada

sam bought 2 1/5 pounds of carrots for 6.60$. what is the unit rate in cost per pound ​

Respuesta :

rudygurrolap2m3ij
rudygurrolap2m3ij rudygurrolap2m3ij
  • 06-10-2020

Answer:

The answer is 3.

Step-by-step explanation:

Ver imagen rudygurrolap2m3ij
Answer Link

Otras preguntas

how did antbellum era Romanticism contrast with the culture of the age of reason in the previous revolutionary era?​
What was the peace treaty that ended World War I called
The product of r and 5 equals 197 how to turn it into an equation
John Locke believed that al people had natural rights which included a fe с. property b. berty d all of the above
What is the purpose of transcription apex
Each morning, Hungry Harry eats some eggs. On any given morning, the number of eggs he eats is equally likely to be 1, 2, 3, 4, 5, or 6, independently of what h
Solve for X (13x+2),(5x-7),(3x-4)
Which statement about special-interest groups is true?(1)In elections, citizens who are members of special-interest groups must vote in ways thatalign with the
QUESTION 49 Which organelle contains most of a cell's genetic material? O ribosome nucleus o mitochondria nucleolus
Rachel plays a game by rolling two number cubes with sides numbered 1 through 6 to win the game the sum of the numbers facing up musst be 10 what is probability