jadabox20 jadabox20
  • 06-10-2020
  • Mathematics
contestada

A 16-ounce can of carrots for $1.29 OR a 20-ounce can of carrots for $1.49

Respuesta :

01023865 01023865
  • 06-10-2020

Answer: 20 ounce

Step-by-step explanation: 1.29/16=0.080625 1.49/20=0.0745

Answer Link
cadenmoore2
cadenmoore2 cadenmoore2
  • 06-10-2020

Answer:

20 ounce, its 20 cents more and it has more carrot.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Janice is building a fence around a portion of her rectangular yard. The length of yard she will enclose is x, and the width is 2x^2-98x+5, where the measuremen
As David paddled his canoe across a 90 - yard wide river , the current carried him 40 yards downstream . How far did he paddle
Fires are intentionally set in the savanna annually. What results from this practice? A) It refreshes the biome. B) It recycles the nutrients in the biome. C) I
Financial algebra help please? Show work
I have a geometry question that I need help with, please help me if you can do it.
Each day, changes take place in the atmosphere. The average of these changes over a long period of time is called _______. A. weather B. wind C. rain
List the six steps of the scientific method in order
I WILL GIVE U BRAINLIEST!!! PLS HELP! write a cause and effect informational article on how cell phones changed society
I'm having an issue with a certain game. It is so laggy. It's not the game since other people are not having issues. The computer i'm using is a "Toshiba." It
Create an advertisement that could have been used in ancient Egypt and kush to encourage people to use iron