pfjvptge8q pfjvptge8q
  • 06-10-2020
  • Mathematics
contestada

Alfred and his 4 friends bought 13 1/4
pounds of gummy bears at 1.20 a pound. What is the total cost of the gummy bear?

Respuesta :

katrinalwhite
katrinalwhite katrinalwhite
  • 06-10-2020

Answer:

$15.90

Step-by-step explanation:

$1.20 x .25 is the cost of 1/4 pound = $ 0.30

13 lbs × 1.20 = $15.60

15.6 + .3=15.9

Answer Link

Otras preguntas

What is the rate of change?
True or False: The landscape of East Africa includes mountains, coastlines, plains, and jungle. True False
Move values to the lines to complete the sentence about triangle p’ q’ r’
What planet was calculated to exist before it was actually seen?
Find m 1 and m 2 in the diagram
What mountain range helped to isolate Rome from invaders?
I don’t get this math
What is written on the side of the barn? A(Communist Manifesto B(Animalist Manifesto C(The 7 Commandments
From time to time, the government limits individual freedoms in the name of national security. Do you believe that the government should be able to limit your f
Why did events at Harper’s Ferry worsen tensions between the North and the South? A. John Brown’s attack on Harper’s Ferry increased the fight over slavery. B