plaaymdeniyahhh654 plaaymdeniyahhh654
  • 06-10-2020
  • Mathematics
contestada

Matthew filled up his with gas for a total of $22.54. He noticed he purchased 9.2 gallons of gas. What is the price of 1 gallon of gas?

Respuesta :

laurenlauren95 laurenlauren95
  • 06-10-2020

Answer:

$2.45 per gallon

Step-by-step explanation:

Divide to find the answer:

22.54 / 9.2 = 2.45

Answer Link
karlavelazquez1021
karlavelazquez1021 karlavelazquez1021
  • 06-10-2020
The answer is 2.45 gallon.
Answer Link

Otras preguntas

You are valuing an investment that will pay you $12,000 the first year, $14,000 the second year, $17,000 the third year, $19,000 the fourth year, $23,000 the fi
Descibe a topic grassland biome
the ratio of pencils to erasers is 4:1. if there are 20 pencils, how many erasers are there?
People cut down a forest to build a housing development. Describe two ways this action will likely affect the water cycle in the local environment. (5 points)
Which of the following archaeological digs was a Clovis kill site where mammoth remains were found alongside spear points?
why was Darwin's theory controversial in the 1800's
Why did Virginia become a royal colony? A). There was conflict with local American Indians and poor management by the Virginia Company. B). The only type of col
Two of gold's most common uses are jewelry and coins. In which other products are you likely to find gold? A. Aircraft windows, medicines, and electronics
Health Services employees who work in university research centers most likely work for
The base parking at a mall on a Sunday is $2 per hour. If a vehicle is parked for 4 hours, only $6 is charged. What percentage is saved on the base charge for a