Seudónimo Seudónimo
  • 07-10-2020
  • Mathematics
contestada

Oranges cost $2.00 for 1 1/4 pounds of oranges. How much will it cost for 5 pounds of oranges?

Respuesta :

smartin68 smartin68
  • 07-10-2020

Answer:

$40

Step-by-step explanation:

1/4 costs 2.00, multiply to get to a pound (which costs 8), then multiply by five.

5x8=40

Answer Link

Otras preguntas

sorry i accidentally asked a question
Which administrative penalty can be imposed against a retail licensee that knowingly permitted the illegal sale, or negotiations for the sales, of controlled su
Which of these expressions equal 15 when x = and y=3? Circle all that apply. 4 (2y-4x)-1 (x²+1)+2x+3y 4x²+2y³-10 xy+3+20x
Graph the function f(x)=(−x−4)(x+2).
What is 36 as the product of powers of 2 and 3
D Question 3 My cell has many chromosomes, but only certain genes activated. My activated genes allow me to produce mitochondria, chloroplasts and a cell wall.
Jeremy left the house in the morning and the temperature outside was 2 degrees Celcius. Once he returned at night, the temperature was -7 degrees Celcius. How m
6x+7=-5 i got it wrong
She first gave a woman feeding pigeons $100. Next, she gave away half of her remaining money to a child licking an ice cream cone. She gave $50 to an old man ri
Is this graph a function ? Please help