ihaveaquestionlol ihaveaquestionlol
  • 07-10-2020
  • Mathematics
contestada

At Supply World, 4 pens cost $10.00. How much do 3 pens cost if the price per pen is the same

Respuesta :

bagwillemma bagwillemma
  • 07-10-2020
If you divide 4 by 10 you get 2.5. Multiple by 3 and the answer would be 5.5-
Hope this helps
Answer Link
Аноним Аноним
  • 07-10-2020

Answer: $7.50

Step 1: Divide.

10 ÷ 4 = 2.50

Step 2: Multiply.

2.50 × 3 = 7.50

The answer is 7.50

Answer Link

Otras preguntas

What is [tex] 5^{2} times 5^{-6} ???[/tex]
What is the mass in grams of 1.24 mol of water H2O ?
After the Depression, Latin American countries began resenting the increased foreign presence in their countries, fueling _____.
What signifies the period known as prehistory? A. Language was fully evolved. B. Writing was very elementary. C. There was no form of writing. D. Records we
What is [tex] 5^{2} times 5^{-6} ???[/tex]
what is 85% as fraction in simplest form
what is 1.64 in simplest form
when atoms combine the force of attraction that holds them together is a:
1 / f = 1 / a + 1 / b
two forms to write 119,000,003