1235user 1235user
  • 07-10-2020
  • Mathematics
contestada

32 lbs of bananas cost $160. How many lbs of bananas can
you get with $225?

Respuesta :

Jake378
Jake378 Jake378
  • 07-10-2020

Answer:only 32lbs because 160 times 2 is 320 and you only have 225 dollars.

Step-by-step explanation:math

Answer Link
gabbster88
gabbster88 gabbster88
  • 07-10-2020

Answer:

45lbs

Step-by-step explanation:

160/32=$5 Per lb of bananas

225/5=45lbs

Answer Link

Otras preguntas

Name the physical quantity measured by the velocity-time graph?
determine the equation of g(x) that results from translating the function f(x)= (x + 8)^2 to the right 13
Name the physical quantity which changes contenously during uniform-circular motion.
hydrogen is found primarily as two isotopes in nature: (1.0078u) and (2.0140u). Caluclate the percentage abundance of each isotope based on hydrogens average at
Name the physical quantity measured by the velocity-time graph?
what happens when limestone is heated
Q14) When you break a bar magnet in half, how many poles does each piece have?
How did the Tang people gain the Mandate of Heaven?
which one is having lesser ressistance. a 60w bulb or a 40w bulb?
the resistance of a wire of length 80cm and of uniform area of cross-section 0.025cmsq., is found to be 1.50 ohm. Calculate specific resistance of wire in SI un