mayelaygenesis111572 mayelaygenesis111572
  • 07-10-2020
  • Mathematics
contestada

A box of pancake mix containing 2 1/4 pounds costs $3.60. What is the cost per pound?

Respuesta :

yestogda yestogda
  • 07-10-2020

Answer:

$1.60

Step-by-step explanation:

$3.60 divided by 2 1/4 is $1.60

Answer Link

Otras preguntas

How did the Mongols improve trade in China
Joy ran 13 miles in 3 and 1/4 hours. What was her average rate?
Why was the Yorktown Battle the turning point of the Revolutionary War???
A lamppost casts a shadow of that is 15 yards long. A 3-foot-tall mailbox casts a shadow that is 5 yards long. How tall is the lamppost?
why is 1/6 greater than 1/8 but less than 1/3
Which best describes the role of women in Chinese society from c. 600 to c. 1450 C.E.? a. Women were educated to be good mothers. b. Women led the backlash agai
What does x increased by 8
5x divided by 6 = 20
what is the potential energy of a 2kg potted plant that is on a 2 meter high plant stand?
Cuales son Los Dias del fin de la semana? Mean in English?