Seudónimo Seudónimo
  • 07-10-2020
  • Mathematics
contestada

What is the price per ounce if 20 ounces of apples cost 5.76

Respuesta :

blackoutnova215
blackoutnova215 blackoutnova215
  • 08-10-2020

Answer:

It would cost 3.47 cents for one ounce.

Hope it helps :)

Answer Link
Аноним Аноним
  • 13-10-2020

Answer: 3.47

Step-by-step explanation: see the key word per and that tells you to divide 20 by 5.76 and get 3.47

Answer Link

Otras preguntas

50 points if you answer this A diver dives 17 and two-thirds yards and then comes back to the surface. Then, she dives 9 and StartFraction 3 over 8 EndFraction
A line has a slope of 5/3. Which of the following points could this line pass through? (15, 13) and (0, 4) (3, 9) and (6, 14) (0, 4) and (19, 9) (5, 7) and (10,
When are empires considered to have collapsed?
Why is the tracheal wall supported by rings of cartilage? to allow for the exchange of gases in the lungs to trap remaining particles that have slipped through
In spanish, How do i say my History class starts at 10:15AM?
will mark brainliest if amswer right pitcure included​
Help with math please
In order to create structure within the executive branch of the federal government, President Washington O refused to appoint people who belonged to a political
which data set is the most spread from it's mean? a 26, 6, 20, 36 b 28, 15, 30, 15 c 49, 17, 4, 18 d 14, 20, 24, 30
If josiah skateboards from his house to school 4 miles away. It takes him 20 minutes. If josiahs speed, in miles per minute, is constant, what is the constant