2486796621 2486796621
  • 07-10-2020
  • Mathematics
contestada

Tyra buys 14 gallons of gas for 35$ how could she figure out how much 1 gallon of gas cost her

Respuesta :

crystalcleargetitrig
crystalcleargetitrig crystalcleargetitrig
  • 07-10-2020

Answer: 2.50

Step-by-step explanation: you would divide the cost by the amount so 35 divided by 14.

Answer Link

Otras preguntas

What does the snake represent and why is it cut into parts?
The directness of the sunlight at a specific latitude will determine the amount of solar energy that latitude receives. please select the best answer from the c
which best identifies an example of personification.A. He stretches his paw at dawn and thoguh the blinds are closely drawn,B.Great is the golden cat who treads
What positions your food underneath your teeth to be cut into tiny pieces?
Leo is roller-blading at a speed of 200 meters per minute. How long will it take him to roller-blade 1 km?
A ________ reinforcer, such as money or praise, typically gets its value through an association with a(n) ________ reinforcer. question 11 options:
a segment has endpoints (a,b) and (c,d). The segment is translated so that its image is 6 units up and 3 units left of the preimage. Are the two segments parall
In alcohol fermentation, yeast converts glucose to ethanol and carbon dioxide: if 5.97 g of glucose reacts and 1.44 l of co2 gas is collected at 293 k and 0.984
In the case Plessy v. Ferguson the supreme court upheld the constitutionality of (1 point)
This liquid metal has more protons than gold, but fewer electrons then thallium.