tezlynlover123 tezlynlover123
  • 07-10-2020
  • Mathematics
contestada

Zoe bought 1.5 pounds of apples for $3.50 per pound. She wanted to find the total cost using partial products.

Respuesta :

lemondrop69
lemondrop69 lemondrop69
  • 07-10-2020
She spent 5.25 on apples. You can get this because one pound is 3.50$ and if you divide how much a pound is (3.50) you will get 1.75. Add a pound and a half and you’ll get 5.25$ please give brainliest thank you :)
Answer Link
muwwmannny983
muwwmannny983 muwwmannny983
  • 13-11-2020

Answer:

She spent $5.25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Question 1 1 pts Jazmin has $25,000 worth of property damage insurance and $20,000 comprehensive and collision insurance with a $1,000 deductible. She had a tir
Consider the reaction in chemical equilibrium. COCl2(g) Double headed arrow. CO(g) + Cl2(g) Which is the correct equation for K? Upper K = StartFraction left-br
What is the role or significance of the eight realizations in Mahayana Buddhism?
An object moving at speed s for time t travels distance st. Dale and his dog walked for 1.25 hours at a speed of 4 miles per hour. How far did Dale and his dog
A food corner in disney spring has been selling 7000 hot dogs per week, that has lead them to gaining $500 each week. according to their business plan, their ne
3/8 + 2/7 = How do you solve this problem?
Please help! Question is attached.
the nurse is aware that which medication will be used in the provision of local infiltrate anesthesia?
What is an example of a federal regulatory agency?
What is the rule for the reflection? Oryx(x, y) (-y, -x) Oryx(x, y)-(-y, -x) Oryx(x, y) (y, x) Oryx(x, y) (y,x)