sophieadamk sophieadamk
  • 08-10-2020
  • Mathematics
contestada

Bob can drive around the racetrack 72 times for $12. How much would it cost for Bob to drive the race track 27 times?

Respuesta :

ToxicFrog ToxicFrog
  • 08-10-2020
$4.50. To find how many laps we can go for one dollar, in this case, we divide 72 by 12. If we do this, we know that we can go 6 laps for 1 dollar. 27 divided by 6 is equal to 4.5, therefore, it will cost $4.50. Pls mark me brainliest if this is correct :)
Answer Link

Otras preguntas

Which one of the following business names would be rated incorrect for name accuracy McDonald's McDonald's H&M McDonald's Inc
suppose tht four times the square of a numbr equals 20 times that number wht is the number​
Ways in which employment will minimise emotional stress
Find the number whose 3 % is 12
How many jelly beans would you guess are in here? :) it’s 5 inches tall
How did the motivations for the establishment of the Marshall Plan differ from the motivations for the establishment of the United Nations?
3. Han's calculation of 972 = 9 is shown here. a. Find 180 - 9. 1 80 9 9 7 - 9 7 2 72 b. Use your calculation of 180 . 9 to explain how you know Han has made a
Nationalism in Latin America (often took the form of a. increased interest in industrialization as a means of generating national wealth b. expulsion of peninsu
HELP ON A TIMER WHAT IS THE x-intercept of the graph?
weight is derived from which quantity?​