loragalvan
loragalvan loragalvan
  • 08-10-2020
  • Mathematics
contestada

If rice costs $1.60 per kilogram, determine the cost of a pound of rice.
The cost is $ per pound.

Respuesta :

deidremobley5
deidremobley5 deidremobley5
  • 08-10-2020

Answer:

0.784

Step-by-step explanation:

The cost of rice is $1.6 per kilogram. Multiply it by 0.49

Answer Link

Otras preguntas

how do you express 14,100,000 in scientific notation?
write an expression in simplest form that represents the cost for shampooing and cutting W women's hair and M men's hairwomen's: cut $15 shampoo $5men'
Javier's grandmother lives 120 miles away. It takes 1 hour to travel 40 miles by train. If Javier leaves a7 7 A.M., is it reasonable to say he will arrive in hi
How can Ann show different. Ways to group rocks
A rectangular school yard 280 meters by 245 meters is to be fenced. How many meters of fencing will be required to fence it completely
the utilitarian rulesstates that an ethical decision
How did the Barbadians affect South Carolina? A. Their commitment to the plantation system made South Carolina one of the wealthiest colonies. B. Their att
Which shape of the moon will you never see during the daytime, after sunrise and before sunset?
Based on "Astrophysicist Chronicles Battle over Pluto," who first noticed that Pluto had been left out of Dr. Tyson's exhibit? A. An astronomer B. An ast
Solve for y: 2x - 3y = 6