jadabox20 jadabox20
  • 08-10-2020
  • Mathematics
contestada

$3.50 per pound for potato salad OR 1.5 pounds of potato salad for $4.50

Respuesta :

itsluisglass itsluisglass
  • 08-10-2020

Answer:

1.5 pounds of potato salad for 4.50 would be cheaper

Step-by-step explanation:

because if you divide 3.50 by two you get 1.75 and added back to 3.50 you can purchase 1.5 pounds for 5.25 which is more expensive than 4.50

Answer Link

Otras preguntas

What is the answer to 2+5(8-5)=?
hi I need this asap if you also explain the work on how you got answers plz and thank you​
The polynomial p(x)=x^3-19x-30 has a known factor of (x+2)Rewrite p(x) as a product of linear factors
HELP ASAP 20 POINTS!!! How did the Munich pact impact Czechoslovakia?
How a change in DNA can lead to a change in phenotype. With an example
define measure of an angle
Jason is pulling a box across the room. He is pulling with a force of 23 newtons and his arm is making a 61 angle with the horizontal, what is the vertical comp
Which sentence from the passage contains language that is inappropriate?A.Mr. Buckles enlisted in the United States Army in 1917.B.The war was pretty ridiculous
Which pathway in the Human Services career cluster is involved with helping customers buy clothing or real estate and borrow money? Family Services Community Se
Her birthday was this past Saturday, April, 17th